#yogagunu2020

Ayurveda, yoga, unani, siddhi ve homeopatiden sorumlu dünyadaki ilk Tamamlayıcı ve Alternatif Terapiler Bakanlığı AYUSH Hindistan'da 2014 yılında kurulmuştur.

 

Hindistan Başbakanı Sn. Narendra Modi'nin yaptığı talep doğrultusunda, 27 Aralık 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler Türkiye'nin de içinde bulunduğu 177 ülkenin desteğiyle 21 Haziran'ın Uluslararası Yoga Günü olarak her sene tüm dünyada kutlanmasını onaylamış ve duyurmuştur.

 

Bu özel gün dünyada ilk kez 21 Haziran 2015 tarihinde kutlanmaya başlanmıştır. Hindistan Başakanı Sn. Narendra Modi bu tarihi günü kutlamak için Yeni Delhi'de 35,000 kişiyle birlikte yoga yapmıştır.

 

Dünyadaki tek yoga üniversitesi olan Vivekananda Yoga Üniversitesi'nin Başkanı Dr. HR Nagenda AYUSH bakanlığının Yoga ve Naturopati Komisyon Başkanlığını ve Uluslararası Yoga Günü Global Komite Başkanlığını yürütmektedir.

 

İstanbul Yoga Merkezi Türkiye'de Vivekananda Yoga Üniversitesi'ni temsil etmektedir. İstanbul'daki Hindistan Başkonsolosluğu resmi etkinliği Anadolu Yakasında İstanbul Yoga Merkezi işbirliği ile düzenlenmektedir.

 

Daha fazla bilgi için: http://idayofyoga.org/